CZ EN

Řečí čísel

Presto Ventures je česká venture kapitálová společnost, která investuje do rychle rostoucích technologických firem. Díky jasné, osvědčené investiční tezi dosahujeme skvělých výsledků a máme našlápnuto k tomu stát se jedničkou mezi VC firmami v regionu střední a východní Evropy.

€35M+

Od roku 2016 jsme již investovali více než €35 milionů ze dvou fondů, a podpořili tak nadějné startupy v oblasti B2B software (SaaS) a online marketplace v širším regionu CEE.

€200M

Naše portfoliové společnosti již získaly dalších ~€200 milionů v rámci financování série A+ od západních VC fondů, včetně věhlasných jmen jako Andreessen Horowitz nebo Point Nine.

100%

Presto je ze 100 % financováno soukromými penězi. Mezi naše investory patří úspěšní podnikatelé, bývalí zakladatelé technologických firem i společnosti spravující rodinné majetky.

50+

Naše portfolio zahrnuje již 50 startupů v raných fázích rozvoje napříč dvěma fondy, a stále roste. Soustředíme se na objem a rychlost investic, protože diverzifikace je v našem byznyse klíčová.

1 885

Jen v roce 2022 jsme se potkali s 1 885 startupovými týmy z CEE+, do 24 z nich jsme nakonec investovali. Stali jsme se tak jednou z nejaktivnějších venture kapitálových firem v regionu.

300

Náš tým každoročně tráví až 300 dní ve 20 různých zemích, kde budujeme úzké vztahy s partnery v ekosystému, a otevíráme tak přístup k exkluzivním investičním příležitostem.

Chcete se jako první dozvědět o nových investičních příležitostech?

Zanechte níže svou e-mailovou adresu a my se vám ozveme.

Chci vědět více

Naše investiční teze

Investiční filozofie Presto Ventures se opírá o tři pilíře: technologický talent v CEE, kapitálovou efektivitu a rozumné validace startupových firem. Tento přístup vychází z našich zkušeností ve výkonných pozicích, reflektuje naše doposud nejúspěšnější investice a je v souladu se současnou dynamikou na trhu.

B2B technologické startupy

Firmy s byznys modelem B2B SaaS nebo Online Marketplace, s pevnými technologickými základy a potenciálem pro globální expanzi. Jejich zákazníky jsou jak malé a střední podniky (SMEs), tak i ty největší z enterprise segmentu.

Agilní a ambiciózní týmy

Talentovaní zakladatelé z širšího regionu střední a východní Evropy. Týmy o velikosti 5 až 20 lidí. Společnost již vyvinula produkt, generuje první tržby (obvykle do 1 milionu eur) a potřebuje kapitál pro další dynamický růst.

Pre-Seed a Seed

Nejčastěji se jedná o raná investiční kola v rozmezí 200 tisíc až 2 miliony eur. Obvykle poskytujeme pre-seed investice ve výši ~200 tisíc až 500 tisíc eur, a/nebo seed investice ve výši ~500 tisíc až 1,5 milionu eur.

Proč CEE+

Startupový ekosystém širšího regionu střední a východní Evropy dlouhodobě překonává jak vyspělé, tak i rozvíjející se ekosystémy v ostatních částech světa. Od roku 2018 existuje pouze jedna oblast, která roste rychleji: Indie.

CEE+ je domovem mimořádného, konkurenceschopného a hlavně dostupného technologického talentu. Startupy v tomto regionu se navíc vyznačují vynikající kapitálovou efektivitou – v porovnání s jejich americkými protějšky generují zdejší firmy v B2B segmentu až 5,6x vyšší tržby za každý investovaný dolar.

Přesto si ale CEE+ přijde na výrazně méně raných startupových investic v přepočtu na jednoho obyvatele, než je tomu na západních trzích. V roce 2022 do našeho regionu přiteklo dokonce pouze 10 % evropských VC investic.

V regionu přitom v současnosti existuje více než 25 000 startupů, z nichž až 40-50 % odpovídá investiční tezi Presto Ventures. Každý rok tak prověřujeme tisíce kvalifikovaných příležitostí a vybíráme 40-50 nejhodnotnějších investic pro naše fondy.

CEE+

Presto Fond III

Aktuálně investujeme z Fondu II, kde kapitálem ve výši 30 milionů eur zastřešujeme portfolio 40 startupů. V roce 2024 otevíráme Fond III, který naplno využije příležitostí vyplývající z nejnovějšího vývoje na trzích ve střední a východní Evropě.

Chcete se dozvědět více o investování do fondů Presto Ventures?

Zanechte svou e-mailovou adresu a ozveme se vám.

Odesláním uděluji společnosti Presto Ventures souhlas se zpracováním mých kontaktních údajů.